تاريخ : سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 | 10 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
سایتی بسیار  جامع و مفید!

آزمایشگاه نیلو

برای مادران-پزشکان-نو مادران-بیماران-مشاوره -آزمایشگاه

www.niloulab.com

پاسخ سوالات شما در این سایت
تاريخ : سه شنبه شانزدهم اسفند 1390 | 10 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

پرولاكتين هورمونی است که از بخش قدامی غدة هیپوفیز آزاد می‌شود. ترشح پرولاکتین

با آزاد شدن هورمون دوپامین از هیپوتالاموس تنظیم (مهار) می‌شود.پرولاكتين

پرولاكتين هورمونی است که از بخش قدامی غدة هیپوفیز آزاد می‌شود. ترشح پرولاکتین با

آزاد شدن هورمون دوپامین از هیپوتالاموس تنظیم (مهار) می‌شود. هورمون آزادکنندة

تیروتروپین[1] مترشحه از هیپوتالاموس که باعث آزاد شدن TSH از آدنوهیپوفیز می‌شود،

نیز باعث رهایی پرولاکتین می‌گردد. بنابراین، در کم‌کاری تیروئید افزایش تولید پرولاکتین

دیده می‌شود. مانند سایر هورمون‌های مترشحه از آدنوهیپوفیز ترشح پرولاکتین نیز تغییرات

شبانه روزی[2] دارد (حداکثر ترشح آن طی خواب و حداقل آن بین 10 صبح تا 12 ظهر

است).
ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ششم دی 1390 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● آیا خونریزی از بینی در دوران بارداری شایع است؟ 
▪ بله، خونریزی های خفیف و بی خطر از بینی شایع است البته ممكن است برای شما ناراحت كننده باشد. بارداری باعث می شود كه عروق خونی داخل بینی گشاد شوند و نیز حجم خون افزایش یابد در نتیجه فشار داخل وریدها بیشتر می شود و این امر خود موجب گشاد شدن بیشتر آنها شده و پاره شدن مویرگها را تسهیل می كند. 
احتمال بروز خونریزی از بینی بخصوص هنگام سرماخوردگی یا سینوزیت كه غشاهای داخل حفره بینی خشك می شوند افزایش می یابد. احتمال خشك شدن غشای داخل حفرات بینی هنگام قرار گرفتن در هوای سرد، اطاقهایی كه با كولر گازی سرد می شوند و سایر محیط های خشك نیز زیاد است.
● چگونه میتوان خونریزی بینی را بند آورد؟
وقتی خونریزی از بینی شروع میشود طوری بنشینید كه سرتان بالاتر از قلب قرار گیرد و بر روی آن سوراخ بینی كه در حال خونریزی است به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه فشار وارد كنید (حتماً وقت را با استفاده از یك ساعت نگه دارید، این مدت طولانی تر از آن است كه شما فكر می كنید). با استفاده از شست دست و نوك انگشت سبابه در حالیكه آنرا خم كرده اید قسمت نرم تحتانی بینی را فشار دهید. دقت كنید كه فشار را بعد از یك ثانیه قطع نكنید حتی اگر خیلی كنجكاو هستید كه بفهمید خونریزی بند آمده است یا نه! زیرا این عمل فرآیند انعقاد را بهم می زند. استفاده از یخ نیز مفید است زیرا باعث انقباض عروق می شود. یك كیسه یخ یا یك بسته نخود فرنگی یخ زده روی بینی و گونه هایتان بگذارید و برای این كار از دست دیگرتان استفاده كنید. دراز نكشید و سرتان را به پشت نیندازید زیرا موجب بلع خون و تهوع و استفراغ میشود. در صورتیكه خون بعد از ۱۰ دقیقه فشار بند نیامد، به پزشك خود اطلاع دهید. اگر شما مكرراً دچار خونریزی از بینی می شوید این موضوع را به اطلاع پزشك خود برسانید. 
● آیا می توان به نحوی از خونریزی بینی پیشگیری كرد؟ 
▪ آب فراوانی بنوشید تا تمام بافتهایتان از جمله مخاط بینی دچار خشكی نشود. 
▪ بینی خود را به آرامی تخلیه كنید. تخلیه با فشار موجب خونریزی از بینی می شود. 
▪ هنگام عطسه دهان خود را باز نگاه دارید. 
▪ با استفاده از یك دستگاه بخور و گرم نكردن بیش از حد اتاق از هوای خشك پرهیز كنید؛ بخصوص در فصل زمستان و قرار گرفتن در آب و هوای خشك. 
▪ به منظور پیشگیری از خشكی مخاط بینی از پمادهای نرم كننده استفاده كنید. بعضی از كارشناسان وازلین و بعضی دیگر یك لوسیون نرم كننده كه بر پایه آب تهیه شده است را پیشنهاد می كنند كه در داروخانه ها در دسترس است. اسپری یا قطرۀ سرم فیزیولوژی نیز مفید است. 
از مصرف بیش از حد اسپری های بازكننده بینی و دكونژستان ها (ضداحتقانها) بپرهیزید. این مواد مخاط بینی شما را خشك و شكننده می كند.تاريخ : سه شنبه ششم دی 1390 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● تعریف:
حاملگی نابجا زمانی رخ می دهد که تخم بارور درمحلی غیر از رحم کاشته شودو جفت و جنین در آنجا شروع به تکامل کنند.شایعترین محل ایجاد آن لوله های رحمی(فالوپ) هستند اگر چه به طور نادر ممکن است در تخمدان،حفرة شکم و دهانةرحم(سرویکس)نیز رخ دهد.

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه ششم دی 1390 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***


درست هنگامی كه جفت در پاسخ به تغییرات هورمونی دارای عروق خونی می‏گردد، به به‏نظر می‏رسد كه بافت لثه‏ای به واسطه بالا و پایین رفتن (تغییرات) هورمونی مربوط به حاملگی اثر می‏پذیرند كه شاید به خاطر گیرنده‏های هورمونی اختصاصی بر روی سلولهای لثه‏ای باشد و منجر به التهاب و تزاید لثه می‏شوند. از آنجائی كه میزان بروز التهاب لثه در میان بعضی از زنان حامله بالا می‏رود، مراقبتهای در منزل شدیدتری مورد نیاز است. برداشتن نقاط متورم واكنشی لثه اغلب مجددا عود می‏نماید بنابراین توصیه می‏گردد كه این قبیل ضایعات قطعا پس از دوره نفاس درمان شوند. علاوه بر التهاب و تزاید واكنشی لثه، در این دوران كانونهای متعدد رنگدانه‏ای (پیگمانتاسیون) اطراف دهان نیز در برخی از زنان حامله دیده می‏شود
تاريخ : دوشنبه سوم مرداد 1390 | 5 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

انتخاب اسم برای فرزندتان یکی از هیجان انگیزتین فعالیت ها قبل از تولد نوزاد است. از این گذشته یکی از مهمترین تصمیمات شما هم هست. عوامل زیادی در این تصمیم نقش دارند. در ان مقاله به 10 نکته که می تواند برای انتخاب اسم فرزندتان کمکتان کند اشاره می کنیم.

1)      اسمی که انتخاب می کنید باید یک مفهوم ذهنی مثبت با خود شما داشته باشد. همچنین باید پرمفهوم باشد. اسم اولین تاثیر هر فرد روی مخاطب است. باید به این فکر کنید که فرزندتان این اسم را نه فقط در کودکی و در زمین بازی بلکه در بزرگسالی هم استفاده خواهد کرد.

2)      ریتم و آهنگ اسم کوچک باید با نام خانوادگی بخواند. به طور کلی، تعداد سیلاب های اسم کوچک نباید به اندازه تعداد سیلاب های نام خانوادگی باشد. برای اینکه ببینید اسمی که انتخاب می کنید با نام خانوادگی فرزندتان هم خوانی دارد، نام و نام خانوادگی را چندین بار پشت هم تکرار کنید.

3)      چند حرف اول اسم نباید ناخوشایند باشد.

4)      تلفظ اسم را به دقت چک کنید. اگر از یک تلفظ غیرمعمول استفاده کنید، آنوقت فرزندتان باید تا آخر عمر تلفظ شما را درست کند.

5)      نام یکی از دوستان و افراد خانواده که برایتان قابل احترام است را انتخاب کنید.

6)      برای خلق یک اسم جدید چند اسم را با هم ترکیب کنید. می توانید با کنار هم گذاشتن دو اسم یک اسم جدید خلق کنید.

7)      نام های مستعار یا اسم های خودمانی که با آن اسم ساخته می شود را پیدا کنید. ممکن است دوست داشته باشید اسمی انتخاب کنید که نام های مستعار زیادی از روی آن ساخته شود.  این باعث می شود فرزندتان وقتی بزرگتر شد، کنترل بیشتری روی اسم خود پیدا کند.

8)      اسم را تمرین کنید و ببینید چه حسی به شما می دهد. یکی از دوستان نزدیکتان را بارها به طرق مختلف با این اسم صدا کنید. در آینده مجبور خواهید بود هزاران هزار بار این اسم را به صورت های مختلف صدا کنید، با زمزمه وقتی بچه خواب است یا با فریاد وقتی او را برای شام صدا می کنید.

9)      اسم های دو قسمتی فرصت خوبی برای شماست. می توانید اسم یکی از بزرگان را برای احترام با اسم دلخواه خودتان ترکیب کنید. یا اگر با همسرتان توافق ندارید هر دو اسم مورد علاقه تان را در صورت امکان به هم بچسبانید.

10)   از افزونگی حروف بین اسم ها خودداری کنید. گاهی اوقات وقتی نام کوچک و نام خانوادگی با یک حرف شروع می شوند با هم همخوانی پیدا نمی کنند. یا اگر نام خانوادگی باحرف صدادار تمام می شود، نام کوچک نباید اینطور باشد. همینطور حرف آخر اسم کوچک نباید با حرف اول نام خانوادگی یکسان باشد یا همخوانی نداشته باشد.

منابع زیادی برای انتخاب اسم وجود دارد، هم به صورت کتاب و هم به صورت برنامه های کامپیوتری. می توانید اسم فرزندتان را از اسم افراد معروف انتخاب کنید. قرآن هم منبع خیلی خوبی برای انتخاب اسم است.

نکته آخر: اگر اسمی که انتخاب کرده اید با نکته هایی که در بالا ذکر کردیم تناقض دارد اما به هر حال آن را دوست دارید، هیچ اشکالی ندارد. همان اسم را انتخاب کنید. یادتان باشد مهمترین مسئله این است که خودتان آن اسم را دوست داشته باشید.تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
حتی اگر تغذیه خوبی داشته‌اید رژیم غذائی خود را متعادل‌تر كنید.
تقریبا" همه بانوان باردار به مقادیر بیشتری پروتئین، بعضی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند اسید فولیك و آهن و كالری برای دریافت انرژی نیاز دارند. غذاهای آماده را محدود كنید زیرا آنها فقط حاوی مقادیر زیادی كالری بدون ارزش غذائی هستند.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
آنچه که می خورید به سلامت جنینی که در رحم دارید کمک خواهد کرد. در حقیقت در تمام دوران بارداری شما دو نفر در همه چیز با هم شریک هستید. با هم نفس می کشید،با هم غذا می خورید و با هم می نوشید . پس سعی کنید از این فرصت برای ایجاد یک عادت غذایی خوب استفاده کنید تا ضمن اجتناب از خستگی و فرسودگی خودتان،رشد و تکامل مطلوب فرزندتان نیز تأمین شود.
● همیشه سه نکته را در تغذیه به خاطر بسپارید:ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمایل دارند که به وزن قبل از حاملگی خود برگردند و نگران هستند که این مورد چه مدت طول خواهد کشید؟بلافاصله بعد از زایمان به دنبال تخلیه محتویات رحم و خونریزی طبیعی حدود ۵ تا ۶ کیلوگرم، وزن کاهش می‌‌یابد. در طول ۶ هفته اول بعد از زایمان ۲ تا ۳ کیلوگرم دیگر وزن کاهش پیدا می‌‌کند که این کاهش وزن به علت از دست دادن مایع از طریق ادرار است. اکثر خانم‌ها در طی ۶ ماه بعد از زایمان به وزن قبل از حاملگی خود می‌‌رسند. از عواملی که بر روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارند: حاملگی اول،‌ شیردهی، برگشت زود هنگام به کار خارج از خانه و … می‌‌باشند. در طی ۶ هفته اول بعد از زایمان نباید محدودیت انرژی داشته باشید. زیرا بدن نیازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازیابد و نیاز کودک تامین شود.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
«تو دیگه تنها نیستی، الان باید به اندازه دو نفر غذا بخوری... اگه خودتم نمی‌خوای غذا بخوری، لااقل به فکر اون بچه باش...» این حرف‌ها برای خانم‌های باردار، تازگی ندارد. آن‌ها این قبیل توصیه‌ها ودلسوزی‌ها را در دوران بارداری زیاد می‌شنوند. اما مسأله این است که بسیاری از زنان باردار واقعاً نمی‌‌دانند توصیه‌هایی از این قبیل که از طرف در و همسایه و دوست و آشنا بر سرشان آوار می‌شود، چقدر درست است و چقدر نادرست؟ شما درباره این توصیه‌ها چه فکر می‌کنید؟ واقعاً آیا این قبیل اظهار نظرها ریشه علمی دارند؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات، باید نشست پای حرف‌ متخصصان تغذیه.ادامه مطلب
تاريخ : شنبه یکم مرداد 1390 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بهره گیری از ویتامین C در رژیم غذایی زنان باردار خطر زایمان زودرس را در زنان كاهش می دهد. به گفته پژوهشگران زنانیكه در دوران بارداری از مكمل های حاوی ویتامین C استفاده می كنند , كمتر از سایرین به پارگی كیسه آب و زایمان زودرس دچار می شوند این محققان با بررسی ۵۲ زن از ماه پنجم بارداری , تاثیر تجویز روزانه ۱۰۰ میلی گرم ویتامین C را در مقایسه با دارونما بر میزان موارد بروز زایمان زودرس در آنان ارزیابی كردند نتایج این بررسی كه در گردهمایی اخیرانجمن متخصصان تغذیه آمریكامطرح شد , حاكیست ویتامین C با تقویت ساختمان كلاژنی غشائ كیسه آب نقش بسزایی در پیشگیری از بروز زایمان زودرس در زنان باردار دارد بطوریكه در این بررسی تنها ۵ درصد زنانیكه ویتامین C دریافت كرده بودند , به زایمان زودرس دچار شدند حال آنكه این مشكل در زنانیكه از دارونما استفاده كرده بودند , ۲۵ درصدبود.تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
ادامه مطلب

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
نازایی به عدم توانایی در حاملگی بعد از یکسال نزدیکی فعال زوجین بدون استفاده از وسایل جلوگیری کننده از حاملگی اطلاق می شود. حدود ۸۵% زوجین در طی سال اول و ۹۳% در طی سال دوم زندگی مشترک شانس حاملگی دارند و بعد از سال دوم شانس حاملگی رو به کاهش می رود.
نازائی یک مسئله شایع و نگران کننده برای زوجین محسوب می شود و تقریبا ۱۵% زوجین از این بیماری رنج می برند . گزارشاتی موجود است که شیوع آن در جوامع بشری در حال افزایش است . علل نازایی چند فاکتوری بوده و باید هر دو زوج بطور دقیق مورد بررسی قرار گیرند. بطور عمده نازایی به دو فاکتور زنانه و مردانه تقسیم می شود از علل مهم نازایی در زنان اختلال د رتخمگذاری – ضایعات لوله رحمی – اندومتریوز و غیره می باشدو علل مهم مردانه اختلال د رعملکرد – تعداد و شکل اسپرم می باشد.

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
حاملگی خارج از رحم، از موضوع‌های مهم مبحث بارداری است و بسیاری از زنان به آن مبتلا‌ می‌شوند. شیوع حاملگی خارج از رحم در چند سال اخیر افزایش یافته است اما خوشبختانه به علت تشخیص زودهنگام این عارضه، احتمال مرگ ناشی از این عارضه كاهش یافته است.

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● نشانه‌ها
۱. درد شدید شکمی یا پشتی
۲. قاعدگی قبل از سن نه سالگی
۳. فقدان قاعدگی در سن ۱۷ سالگی
۴. قطع قاعدگی برای مدت طولانی
۵. خونریزی شدید
● مراقبت خانگی
۱. مسکن بدهید.
۲. دخترتان را تشویق کنید که به برنامه عادی روزانه‌اش در جریان قاعدگی ادامه دهد.
۳. حمام‌های داغ یا حوله داغ گذاشتن بر روی ناحیه دردناک ممکن است در تخفیف درد مؤثر باشد.
● موارد احتیاط

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
اگر شما قبل از باردار شدن موهایتان را رنگ کرده اید احتمالا می خواهید بدانید که آیا این کار درست بوده است یا نه ، آیا آسیبی به شما و جنین شما خواهد رساند یا نه؟

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
یا لكه بینی خونریزی خفیفی(Light Bleeding) می باشد كه معمولا شببه آن چیزی است كه ممكن است در شروع یا انتهای پریود دیده شود.رنگ آن از صورتی تا قرمز و قهوه ای متفاوت است

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم تیر 1390 | 1 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● Constipation:
یبوست یكی دیگر از مشكلات بسیار شایع در حاملگی است كه بیش از نیمی از خانمهای باردار آن را تجربه می كند.
● عل یبوست:
۱.افزایش پروژسترون در دوران بارداری كه باعث ریلاكس شدن رحم می شود از عوارض جانبی آن ریلاكس شدن عضلات روده است . این مسئله باعث كند شدن عبور غذا از مسیر روده می شود و بدنبال آن یبوست ایجاد می شود.
۲. با رشد جنین رحم بر روی روده هافشار می آورد و مسیر غذا را باریك می كند.
۳. قرصهای آهن كه در دوران بارداری بسیار ضروری هستند هم می تواند باعث یبوست شوند.
۴. در دوران بارداری تقاضای بدن برای مایعات افزایش می یابد. مصرف كم مایعات هم باعث یبوست می شود.
۵. ویار و نا خوشی در دوران بارداری باعث تغیر رژیم غذایی و كاهش مصرف فیبر می شود كه این هم یكی دیگر از علل یبو ست است
● ما چه باید بكنیم:
۱. مصرف كافی فیبر سبزیجات و میوه های تازه و همچنین میوه های خشك شده
۲. نوشیدن مایعات كافی( ۶ تا ۸ لیوان در روز) بخصوص Prune juice(فكر كنم همون آلو سیاه است)
۳.پنج دقیقه ورزشهای سبك در روز شبیه قدم زدن حركات روده را افزایش می دهد
مصرف Wholewheat bread,breakfast cereal هم توصیه می شود
● داروها:
دارو هایCOLACE, MOM,METAMUCIL برای دوران بارداری SAFe است كه بهتر است با نظر پزشك مصرف شود
● توجه:
هیچگاه بدون تجویز پزشك دارو یا روغنهای معدنی برای یبوست استفاده نكنید زیرا بعضی از آنها باعث تحریك انقباضات رحمی می شوند.

تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

آبسه‌ پستان‌آبسه‌ پستان‌ عبارست‌ است‌ از یک‌ ناحیه‌ عفونی‌ شده‌ بافت‌ پستان‌ که‌ در اثر مبارزه‌ بدن‌ باعفونت‌، چرک‌ در آن‌ جمع‌ می‌شود، آبسه‌ دربر گیرنده‌ بافت‌ پستان‌، نوک‌ پستان‌، غدد شیری‌، و مجراهای‌ شیری‌ است‌.
● علایم‌ شایع‌
▪ درد، حساسیت‌ به‌ لمس‌، قرمزی‌ و سفتی‌ پستان‌ تب‌ و لرز احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌ دردناک‌ شدن‌ گره‌های‌ لنفاوی‌ زیر بغل‌
▪ علل‌ وارد شدن‌ باکتری‌ها از راه‌ نوک‌ پستان‌ (معمولاً از راه‌ زخم‌های‌ کوچک‌ روی‌ نوک‌ پستان‌ که‌ در روزهای‌ اولیه‌ شیردهی‌ ایجاد می‌شوند).
● عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
عفونت‌ لگنی‌ پس‌ از زایمان‌ دیابت‌ (مرض‌ قند) آرتریت‌ روماتویید استفاده‌ از داروهای‌ استروییدی‌ سیگار کشیدن‌ به‌ مقدار زیاد سابقه‌ برداشتن‌ قسمتی‌ از پستان‌ همراه‌ با اشعه‌ درمانی‌ پستان‌ مصنوعی‌ سیلیکونی‌
● پیشگیری‌
نوک‌ پستان‌ و خود پستان‌ را پس‌ از هر بار شیردهی‌ کاملاً بشویید. نوک‌ پستان‌ را پس‌ از شیردهی‌ با پماد ویتامین‌ ـ آ و د، یا سایر داروهای‌ موضعی‌، نرم‌ کنید (در صورت‌ توصیه‌). از پارچه‌هایی‌ که‌ پستان‌ را اذیت‌ می‌کنند استفاده‌ نکنید. اجازه‌ ندهید کودک‌ شیرخوارتان‌ نوک‌ پستان‌ شما را گاز بگیرد یا بجود.
● عواقب‌ مورد انتظار
با درمان‌ معمولاً در عرض‌ ۱۰-۸ روز خوب‌ می‌شود. برای‌ تسریع‌ بهبود آبسه‌، گاهی‌ تخلیه‌ آن‌ ضروری‌ است‌.
● عواض‌ احتمالی‌
ندرتاً لازم‌ است‌ شیردهی‌ متوقف‌ شود، حتی‌ در مواردی‌ که‌ عفونت‌ شدید است‌. گاهی‌ لزوم‌ مصرف‌ بعضی‌ آنتی‌بیوتیک‌ها (به‌ خصوص‌ تتراسیکلین‌) و داروهای‌ ضد درد موجب‌ می‌شود که‌ شیردهی‌ برای‌ مدت‌ کوتاهی‌ قطع‌ شود. در این‌ حالت‌ باید شیر را مرتباً پمپ‌ نمود. ندرتاً ممکن‌ است‌ فیستول‌ ایجاد شود (فیستول‌ عبارت‌ است‌ از به‌ وجود آمدن‌ یک‌ مجرای‌ غیرطبیعی‌ بین‌ دو عضو بدن‌، یا بین‌ یک‌ عضو و محیط‌ بیرون‌ از بدن‌)
● درمان
الف) اصول‌ کلی‌
از پارچه‌ یا حوله‌ آب‌ گرم‌ برای‌ تخفیف‌ درد و تسریع‌ التیام‌ استفاده‌ کنید (اگر آب‌ سرد را امتحان‌ کردید و دیدید بهتر است‌، از آب‌ سرد استفاده‌ کنید). تا زمان‌ خوب‌ شدن‌ عفونت‌ پستان‌، شیردهی‌ به‌ نوزاد را از آن‌ پستان‌ متوقف‌ کنید. به‌ طور منظم‌ از یک‌ پمپ‌ مخصوص‌ پستان‌ برای‌ خارج‌ ساختن‌ شیر از پستان‌ عفونی‌ شده‌ استفاده‌ کنید، تا زمانی‌ که‌ بتوانید شیردهی‌ را مجدداً ب) داروها
آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت‌ لزوم‌، برای‌ مبارزه‌ با عفونت‌ استفاده‌ از داروهای‌ ضد درد معمولاً تنها برای‌ ۷-۲ روز پس‌ از انجام‌ عمل‌ جراحی‌ لازم‌ است‌.
ج) فعالیت‌
پس‌ از درمان‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را به‌ محض‌ رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌ از سر گیرید.
د) رژیم‌ غذایی‌
هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.
● در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آبسه‌ پستان‌ را دارید. اگر یکی‌ از مشکلات‌ زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ می‌دهد: تب‌؛ شدید شدن‌ درد؛ گسترش‌ عفونت‌ علی‌رغم‌ درمان‌؛ علایم‌ در عرض‌ ۷۲ ساعت‌ رو به‌ بهبود نگذارند. اگر دچار علایم‌ جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● دیابت حاملگی چیست؟
دیابت حاملگی دیابتی است که برای اولین بار در طی حاملگی شناسایی می شود. دیابت به این معناست که قند خون شما بسیار بالا است. بدن از قند برای انرژی استفاده می کند. اما قند زیاد در بدن می تواند مضر باشد. زمانی که حامله هستید قند اضافی برای جنین شما خوب نیست.


ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
صرع باشیوعی حدود ۵/۰ تا دو درصد کل جمعیت، حدوداً در یک مورد از هر ۲۰۰ مورد بارداری دیده می‌شود. اختلالات تشنجی دومین اختلال شایع‌ و جدی در بیماریهای عصبی بارداران را تشکیل می‌دهد. صرع هم سیر زایمان و بارداری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همچنین نوزاد را.
تهدیدهای اصلی بارداری در زنان مبتلا به صرع عبارتند از افزایش خطر حملات تشنج و خطر افزایش شانس بروز اختلالات مادرزادی. طبق نتایج اکثر بررسی‌ها در ۵۰ درصد بارداریها تعداد حملات تشنجی بدون تغییر، در ۳۵ درصد موارد افزایش حملات و در ۱۵ درصد موارد کاهش حملات دیده می‌شود.
در زنانی که بیشتر از یک بار در ماه حمله‌ی تشنج دارند، احتمال افزایش تعداد حملات در بارداری وجود دارد ولی در زنانی که کمتر از یک حمله در ۹ ماه اخیر داشته‌اند، شانس تشدید حملات کمتر است. در موارد صرع ایزوله‌ی کوتاه مدت احتمال بروز عوارض جنینی کمتر است ولی در صرعهای تکراری تونیک، کلونیک و کمپلکس پارشیال و استاتوس احتمال بروز عوارض جنینی مثل سقط و آسیب فیزیکی مادر و جنین، هیپوکسی جنین و برادیکاردی و مرگ جنین نیز بالاست.


ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
زمانیکه یک خانم مبتلا به آسم باردار شود در ۳۰ درصد موارد وضعیت او در طی حاملگی بهتر می شود ، در ۳۰ درصد موارد بدون تغییر می ماند و در ۳۰ درصد موارد نیز وضعیت بدتر می شود . طبق بررسیهای انجام گرفته :
خانمهایی که دچار آسم شدید هستند معمولاً‌ در طی حاملگی دچار تشدید علائم می گردند در حالیکه آسم خفیف معمولاً با بهتر شدن علائم همراه است .
آسم معمولاً طی هفته ۲۴ تا ۳۶ حاملگی رو به بدتر شدن می گذارد در حالیکه ۱۰ درصد یا کمتر از زنان حامله طی زایمان دچار مشکل می شوند .
تغییرات آسم در طی حاملگی معمولاً ۳ ماه بعد از زایمان بحالت عادی بازمی گردند .
آسم البته بصورتهای مختلفی در طی حاملگی تحت تأثیر قرار می گیرد . تغییرات هورمونی در طی حاملگی معمولاً بینی ، سینوسها و ریه را تحت تأثیر قرار می دهد . افزایش هورمونهای زنانگی ( بخصوص استروژن ) در طی حاملگی ( بخصوص در سه ماهه سوم ) باعث احتقان بینی و در نتیجه گرفتگی بینی می شود . افزایش هورمون پروژسترون گاهی منجر به کوتاهی و تنگی نفس می گردد . این علائم گاهی ممکن است با تأثیر مواد حساسیت زا و تحریک کننده های آسم اشتباه شود که البته یک پزشک متبحر با کمک روشهای تشخیصی مختلفی که در اختیار دارد ( مانند اسپیرومتری ) می تواند این علائم را تفکیک نماید .
ارزیابی جنین در یک خانم حامله مبتلا به آسم ، نوع ارزیابی جنین و دفعات آن بر اساس سن حاملگی و ریسک فاکتورهای مادر تعیین می گردد .
سونوگرافی قبل از هفته ۱۲ حاملگی در صورت وجود شبهه ای در مورد زمان حاملگی و بعد از آن در صورت کاهش رشد جنین باید انجام شود . البته ارزیابی ضربان قلب جنین به روشهای مرسوم در پزشکی نیز می تواند عامل مهمی برای ارزیابی سلامتی جنین باشد . در سه ماهه سوم حاملگی در خانمهای باردار با علائم شدید ، دفعات ارزیابی جنین باید افزایش یابد . ضمناً بیماران آسمی باید توجه بیشتری در مورد تعداد حرکات جنین خود داشته باشند .
در طی یک حمله شدید آسم که علائم رو به بهبودی نیستند خطر پائین آمدن اکسیژن در خون مادر وجود دارد که در این حالت ارزیابی وضعیت جنین بخصوص از نظر میزان ضربان قلب جنین حائز اهمیت است در همان حال ارزیابی وضعیت ریه مادر نیز باید مورد توجه قرار گیرد .
در عین حال باید مجدداً متذکر شد که اکثریت افراد مبتلا به آسم در طی حاملگی و زایمان دچار مشکل حادی نمی شوند .

تاريخ : سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
دانشمندان دانمارکی طی معاملات و تحقیقاتی در حدود ۱۰ سال به این نتیجه رسیده‌اند که زنان بارداری که بیش از ۸ فنجان قهوه در دوران بارداری می‌نوشند، دو برابر بیشتر به زنانی که قهوه نمی‌نوشند در خطر مرده‌زایی قرار می‌گیرند.
به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، این دانشمندان اعلام کرده‌اند که کافئین موجود در قهوه ممکن است سبب سفت شدن رگ‌های خونی تغذیه کننده جفت و در نتیجه آن کاهش اکسیژن رسانی جهت تکامل جنین شود.
کافئین مستقیماً اثر مخرب روی تکامل قلب جنین دارد. آژانس استانداردهای غذایی بیان می‌کند که ۳۰۰ mg کافئین، معادل ۳ تا ۴ فنجان قهوه در روز کاملاً بی‌‌ضرر است وهیچ‌گونه اثر مخاطره آمیز بر روی سلامتی مادر یا جنین ندارد.

تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
فرآیند زایمان در آب به دو صورت انجام می شود. در یك روش، مادر قبل از زایمان در آب قرار می گیرد و در زمان خروج جنین از آب خارج می شود. در شیوه دیگر، مادر از زمان شروع درد زایمان در آب قرار می گیرد و تا زمان خروج جنین در آب می ماند. در واقع، مادر تحت نظر عامل زایمان، زمانی كه دهانه رحم به اندازه چهار تا پنج سانتی متر باز شد (مرحله فعال زایمان)، وارد آب می شود. ورود به آب قبل از این زمان به دلیل اثر تسكین دهنده زیاد آب ممكن است به تاخیر در مراحل بعدی زایمان منجر شود.

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
در حالی که مدتهاست بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تمام بیمارستانها، اعم از دولتی و خصوصی، مبنی بر انجام نشدن سزارینهای غیرضروری ارسال شده اما هنوز هم در بیمارستانهای خصوصی بالغ بر ۹۰ درصد زایمانها به روش سزارین انجام می شود و اگر تا دیروز ایران مقام اول را در اعمال جراحی پلاستیک به خصوص بینی در جهان کسب کرده بود، امروز زایمان به روش سزارین هم به آن اضافه شده و شنیده می شود ایران بالاترین آمار سزارین را در دنیا به خود اختصاص داده است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
اگرچه سزارین به‌عنوان یک عمل نجات‌دهنده مادر و نوزاد در مواقع ضروری، شناخته شده است، اما با وجود اینکه این روش در کشورهای پیشرفته همچنان ماهیت خود را حفظ کرده و در مسیر درست خود قرار دارد در کشور ما، به ابزاری برای فرار از درد زایمان تبدیل شده است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بارداری دوره‌ای از تغییرات هورمونی است كه بدن آن را برای مدت نسبتاً كوتاهی تحمل می‌كند و در طی آن تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها بروز می‌كند، تغییرات پوستی در طول بارداری فوق‌العاده شایع هستند، به علت شرایط خاص روحی و روانی زنان باردار، این تغییرات می‌توانند سبب بروز نگرانی‌هایی شوند كه ممكن است مربوط به زیبایی ظاهری، احتمال عود در بارداری‌های بعدی، ‌اثرات بالقوه روی جنین و یا مجموعه‌ای از آنها باشد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
توشه‌ تجربه‌هایی که نوزاد با خود به دنیا می‌آورد، بزرگ‌تر از آنی است که تا کنون تصور می‌شده است.
بر این اساس یک نوزاد، بلافاصله پس از تولد، احساساتی چون ترس یا آرامش را به‌خوبی می‌شناسد.
پیش از آن‌ که نوزادی به دنیا بیاید، دنیایی تجربه در شکم مادر خود به‌دست آورده است. این تز را چندی پیش یکی از دانشمندان آلمانی، گرالد هوتر (Gerald Hüther) مطرح کرده است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
در سال‌های اخیر با ورود زنان به دنیای کار و تحصیل از یک طرف و شرایط سخت ازدواج برای مردان از طرف دیگر، سن ازدواج افزایش یافته است. این مسأله همراه با عدم تمایل زن و شوهر به بچه‌دار شدن تا فراهم آمدن شرایط مناسب، باعث شده حاملگی در سنین بالا اتفاق عجیب و غریبی نباشد.
شاید شما هم تا به حال در این مورد فکر کرده باشید که بهترین سن حاملگی، چه سنی است و از چه سنی به بعد، یک زن باید نگران بارداری و عوارض آن برای خود و فرزندش باشد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بسیاری از زنان هنگامی که احتمال می‌دهند ممکن است باردار شده باشند، آزمون خانگی بارداری را انجام می‌دهند.
این آرمون‌ها بر مبنای وجود هورمون‌های خاص در ادرار هستند.
▪ برای این که نتایج به دست آمده از آزمون خانگی بارداری حتی‌المقدور دقیق باشد، این نکات را رعایت کنید:
ـ همیشه از دستورات روی جعبه تست پیروی کنید و اطمینان حاصل کنید که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.
تست را با ادرار اول صبح انجام دهید.
ـ تست را دست کم یک هفته پس از قطع قاعدگی انجام دهید.
ـ سطح هورمونی که بیانگر بارداری است در هر زنی متفاوت است. اگر آزمون خانگی بارداری شما منفی است، اما هنوز علائم حاملگی در شما وجود دارد، برای چند روز دیگر صبر کنید و آزمون را تکرار کنید.
ـ مارک‌های مختلف تست بارداری ممکن است در زنان مختلف واکنش‌های مختلفی نشان دهند. در صورتی که در مورد نتایج آزمون اول تردید دارید، از یک مارک دیگر تست بارداری استفاده کنید.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
شیوه‌‌های مختلف ضدبارداری برای زوج‌هایی که می‌خواهند از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند، وجود دارد.
▪ برخی از این شیوه‌ها از این قرار هستد:
ـ کاندوم‌ها، که همچنین باعث محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی می‌شود.
ـ دیافراگم یا کلاهک گردن رحم که پزشک باید آن را قرار دهد.
ـ قرص‌های ضدبارداری که باید هر روز خورده شوند.
ـ برچسب‌های پوستی پیشگیری از بارداری.
ـ حلقه‌ مهبلی ضدبارداری که به طور مداوم برای سه‌هفته مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ـ تزریق‌های هورمونی، که می‌توانند برای یک تا سه ماه از بارداری جلوگیری کنند.
ـ وسیله درون‌رحمی یا IUD که درون رحم کاشته می‌شود.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
وزادانی که قبل از هفته ۳۷ بارداری به طور زودرس متولد می‌شوند، در معرض افزایش خطر ابتلا به عوارضی از جمله مشکلات تنفسی، عدم تکامل اندام‌ها و بافت‌ها، بیماری‌ قلبی، و تاخیر در نمو هستند.
مادران باردار برای کمک به کاهش خطر زایمان زودرس باید مراقبت پیشگیرانه مناسبی دریافت کنند.
فقدان مراقبت‌های در طول بارداری و پیش از زایمان عامل خطرساز اصلی برای تولد زودرس است.عوامل دیگر زمینه‌ساز زایمان زودرس اینها هستند:
▪ سیگار کشیدن.
▪ مواد روانگردان غیرقانونی.
▪ بدی تغذیه در طول بارداری.
▪ بارداری‌های چندقلو.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
زنانی که در دوران حاملگی در معرض هورمون هایی که از جفت ترشح می شود، قرار دارند آمادگی زیادتری برای افسردگی پس از زایمان دارند.افسردگی پس از زایمان (PPD) یک احساس غمگینی، ناامیدی و حزن است که بعد از به دنیا آمدن کودک در مادر ظاهر شده و معمولاً پنج تا شش هفته در وی باقی می ماند. عواملی که به این نوع از افسردگی در زنان دامن می زند شامل حوادث نامطلوب زندگی، فقدان حمایت های اجتماعی، افسردگی و فقدان خودکنترلی زن، استرس و اضطراب در طول حاملگی می شود.
هر چند این عوامل باعث تشدید احساس افسردگی در زنان پس از زایمان می شود ولی معمولاً عامل های اصلی افسردگی پس از زایمان محسوب نمی شوند. امروزه ریسک فاکتورهای درون ریز اختلال افسردگی پس از زایمان به خوبی شناخته شده اند که شامل تغییرات در ترشح مجدد هورمون ها در طول حاملگی است.امروزه یک هورمون که از جفت جنین تشکیل می شود شناخته شده است این هورمون به نام «هورمون بالابرنده کورتیکوتروپین جفت (PCRH)» با افسردگی پس از زایمان ارتباط دارد.دکتر ایلونا اس. یم، دکتر دانشگاه کالیفرنیا این فرضیه را روی ۱۰۰ زن باردار آزمایش کرد، او در هفته های ،۱۵ ،۱۹ ،۲۵ ۳۱ و ۳۷ نمونه خون زنان باردار را گرفته و مشاهده کرد بطور کلی از این ۱۰۰ زن، ۱۶ زن در هفته ۲۵ بارداری میزان بیشتری از هورمون جفت جنینی را نشان داده اند. این تحقیق نشان داد بیشترین میزان ترشح این هورمون مربوط به هفته های ۲۳ تا ۲۶ حاملگی است. هورمون مترشحه بالابرنده کورتیکوتروپین با اثر روی ناقل های شیمیایی مغز مادران باعث احتمال افزایش افسردگی پس از زایمان می شود.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
ویتامین و املاح برای حفظ سلامت بافتهای جنین و مادر و انجام طبیعی فعالیت های بدن مورد نیاز هستند. ویتامین ها و املاح در میوه و سبزیها وجود دارند. ویتامین های مهم مورد نیاز دوران بارداری عبارتند از :ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
رابطه قوی بین وزن حاملگی مادر و وزن نوزاد در زمان تولد وجود دارد. وزن نوزاد در زمان تولد بهترین شاخص سلامتی نوزاد در آینده است. نوزاد با وزن كم، نوزادی است كه در زمان تولد وزن او ۲۵۰۰گرم یا كمتر باشد. این نوزادان در معرض ریسك بیشتر در ابتلا به امراض و مرگ و میر زود هنگام قرار دارند. این نوزادان همچنین قابلیت كمتری در مكیدن سینه مادر برای كسب شیر و گریه و فریاد برای جلب توجه مادر دارند.
سوء تغذیه همراه با وزن كم یكی از علل اصلی مرگ در نوزادان و بچه‏های زیر ۵سال است. نوزادان با وزن كم در هنگام تولد به دو گروه تقسیم می‏شوند؛ آنهایی كه زودرس هستند و زودتر از موعد به دنیا آمده‏اند و آنهایی كه در زمان طبیعی ولی با وزن كم به دنیا می‏آیند.تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
● نیاز به انرژی
نیاز به انرژی در دوران بارداری بالا می رود. مقدار متوسط افزایش انرژی روزانه در سه ماهه اول بارداری ۱۰۰ کیلوکالری، در سه ماهه دوم حدود ۲۰۰ کیلوکالری و در سه ماهه سوم حدود ۳۰۰ کیلوکالری می باشد. دوران بارداری برای کاهش وزن و شروع رزیم کم کالری مناسب نیست ولی چنانچه افزایش وزن مادر سریع باشد، لازم است با تنظیم رژیم غذایی مناسب بدون لطمه زدن به کیفیت رژیم غذایی اقدام شود.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
مادر شیرده نیاز به منابع غذایی كافی برای رشد نوزاد و سلامتی خود دارد. تغذیه درست مادر سهم بسیار مهمی در تولید شیر كافی و مغذی دارد. با ادامه دادن به مصرف غذاهای با كیفیت در دوران آخر بارداری و دوران شیردهی مادر آمادگی كافی را برای تولید شیر كافی خواهد داشت.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
در این مقاله خانواده ای معرفی می شود که سابقه ده زایمان دارد نوزادان اول تا پنجم آنها با زردی فوت کرده اند بچه های ششم و هفتم تعویض خون داشته اند نوزادان هشتم، نهم و دهم احتیاج به تعویض نداشته اند پدر A+ و مادر B- هستند. اطفال آنها همگی Rh+ و کومبس غیر مستقیم در مادر مثبت است به مادر رگام تزریق نشده است پدر و مادر از نظر تالاسمی هتروزیگوت هستند.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و دوم آذر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
دوران بارداری پر است از لحظات شیرین دلواپسی، لحظاتی که مادر غرق در شادی و با آرزوی به‌دنیا آوردن نوزادی سالم و تندرست روزها را می‌شمرد.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه دوازدهم آذر 1389 | 10 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
آهن موجب بالا رفتن ریسک بارداری می شود و ذخیره کافی از آن در بدن باعث افزایش باروری می شود.
تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان داده است، احتمال ناباروری مربوط به تخمک گذاری در زنانی که از مکمل آهن استفاده می کنند ۴۰ درصد کمتر از زنانی است که از این مکمل ها استفاده نمی کنند.
یافته ها نشان داده است دو گونه آهن در غذاها وجود دارد. غذاهایی مثل گوشت ها و غذاهای دریایی دارای آهن رنگزا هستند و آهن غیر رنگزا در غذاهای گیاهی وجود دارد.
کمبود این آهن در زنانی که قصد بارداری دارند، اثرات نامطلوبی می گذارد. متخصصان به زنان توصیه می کنند با مصرف مکمل های آهن از کمبود آهن در بدن خود جلوگیری کنند.

  • بازی روز دنیا
  • چغلی